Poezi dashurije

 

 

  - Lamtumira -   

-Nese vjen koha lamtumirë te me thuash 
 te lutem zemra ime asnje çast te mos 
 vuash se nuk dua ti shoh te perlotur 
 unë ata dy sy ti mos vuaj loqk
 vuaj un per ty...

                       - T`du - 

-Nese prej meje mendja s'te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
Se do te vij ngadal qe te them TE DUA
 

                 - Kurrë s`t`harrojë -

-T'kam dasht me zemet t'kam dashut me shpirt
Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
Nje zemer e pata dhe ate ta fala
Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
Me fjal me the te dua
Me zemer me the sje per mua

Dua te shkoj
Dua te harroj
Por dije nje gje
Qe gjith te perkujtoj...
 

 

Sa gjethe ka pema smuj me i numru se a te dua smun me besu

 allahu nje dit veshtronte, dhe pa se zemres sime diqka i mungonte, te gjith engjujt rreth vetes i mblodhi dhe per zemren time vetem TY te zgjodhi....

 

 
Me thuaj vall e meritoj
perse vazhdon te me lendosh
perse shpirtin do te ma shkatarrosh
perse me ben te qaj
a ke vall shpirt qe nje zemer e le ne vaj
per ty gjithcka pata len
zemren , shpirtin , trupin vec ty ti pata dhen...

 

 
Hape zemren te hy brenda
mbyshe shpejt se u qmenda
dora shkruan zemra dikton
ktheje sms nese me don

 Kujtoje erën e malit,kujtoje erën e lehtë,kujtoje zemrën time që të don përjetë,sa natë e bukur sa natë e qetë,gjithmon zemra ime të kujton në orën 12!

 

Dashuria lindi pa dashur lindi dhe u shendrua ne tradheti..... te deshta qa shuemsa qe nuk besoja qe do te ndahemi apo nuk mendoja te dyshoja ndonjeher per ty... shume jam penduar qe te dashurova shume jamezemreruar qe kaq shume zemren pas teje e leshova shume kam frik te te dhem ne sy por tani i dashur une te urrej ty ......

 Mos dashuro 100, mos dashuro 10, por dashuroje 1 që ësht i vertet...!!!

 Kur ti je larg e nuk me flet,me behet dita 100 vjet lus perendin te vi ai qast une dhe ti te jemi bashk...bie ne gjume kur behet nate e nuk me len enrrat rehat lus perendin te vi ajo dite te me gezoj ai zeri yttttt

 Ti je shpres ti je gezim,ti je pjes e shpirit tim,te kam hene e te kam drit,te kam zemer e te kam shpirt,mbes me shpres dhe pa durim qe te behesh fati im

 LARGESIA MUND TE VRET SHPIRTIN...POR JO EDHE NDJENJAT... Te te kisha TASH prane,shume gjera kam per te te thene,ne flasim ne telefon ne msn,cdo dite...shihemi...cmallemi,por jo,jo nuk cmallemi sa duhet,ndryshe eshte kur te shoh ne sy dhe me sheh ne sy dhe i themi njeri-tjetrit po te njejtat fjale,po te njejtat gjera po jo kane tjeter vlere kur ti them ne sy...ti shpirti i shpirtit tim,thone ti je larg po..ti...si mund te jesh larg kur te kam shume afer,ja ketu,mu ketu ne zemren time,ka dicka me afer se zemra?une te shoh moj cdo nate ne enderr te shoh..hejj edhe rruges kur eci para sysh me del hija jote,joo nuk jam cmendur,JO,eshte dashuria per ty qe me ben te tille.Mbase ata qe jane rrotull meje nuk me kuptojne,po nuk ua ze per te madhe,them...ndoshta nuk e kan provuar se c'eshte dashuria,c'eshte malli,c'eshte...c'eshte qe te te zere gjumi duke menduar se te kam prane e te zgjohem ne mengjes duke te te kerkuar se ende je aty.Un KAM MALL...PER TY
Ne dasmen tende do te vij patjeter, po jo si nuse si plag e vjeter.Do te ulem vetem une ne tavolin.Per fatin tim do te ngrej dollin.edhe pa me ftu ne dasem do te vij,e strukur si nje zog pa folen e tij,lotet e mi do te pi te dehem,kete do ta bej per ty,jo se defrehem/nese pa dashur do me shikosh mos u afro,zdua te me njohish dua ta kuptosh ne heshtje.Ki pak durim e prap do qaj per fatin tim.E nese e bukur do tet dukem mos me thuaj te dua tani nuk ka me meshir.kete fjal thuaja nuses tate qe te dukesh ma i mir .As bota as ajo nuk ka faj/Pse jeta deshi te na ndaj.Por te lutem,femijes se par vendosja emrin e dashuris se vrar...........

 

Mos me bjer ne gjunj mos me kerko falje
sepse u dasht heret te mendosh per ndarje
Ndoshta ne boten tjeter do te digjesh ne zjarr
atehere te bie ne mend te gjalle kur me shtyre ne varr
Valle si ta kthej tash jeten nga fillimi
kur nuk kam me shpresa se ka ardhe mbarimi
s'jetohet me shprese s'jetohet me vall
s'jetohet me harrese por me dhimbje e mall
Te dhez nje cigare s'mund se nuk e pi
te therras ne emer ,emrin nuk ta di
Te shkoj nga kjo bote jo se ty po te pres
Ne preherin tend dua qe te vdes
Vdekja eshte nder nese vdes mbi ty
Nese dora jote mi mbyll keta sy

 Me fal qe te deshta e kete ti se meritove
Me fal qe po vuaj e kete ti ma shkaktove
ndoshta vjen nje dit qe kurr ti se mendon
dhe ateher e merr denimin qe e meriton

 Per ne ska pyetje ska as pergjigje vazhdo
si me par dhe njeher zemra dot digjet
vetem lute zotin te ti fale gabimet
se ne boten tjeter i fillon gjykimet
atje llogarit ke me i dhen vet
nese me kerkon mua kurr sme mem gjet
une do te jetoj ne nje jete te bekuar
se kurr ne kete bote askend se kam tradhtuar
sikur ma bore mua atje ke me gjet
me rende se mua do e kalosh ate jete
pale pale pale pale pale pale

 Crying or Very sad *****SEGZISTOJ PER TY***** Crying or Very sad
u thane gjethet e shtatorit e rane para meje
perse valle un qe te desha tani jetoj larg teje
i kujtoj puthjet e tua qe ti mua mi dhurove
po perse valle nuk ma the shkakun qe larg meje shkove
pa ty e vetme po lotoj edhe pse te dua shum
lotet spo mundem ti ndaloj .
ta ndjej mungesen tende edhe ne gjum
edhe boten te ma falesh loti im prap do te pikoj
kur e din qe ne zemren tende une tani me
Crying or Very sad *****SEGZISTOJ***** Crying or Very sad

 Nese ste kujtoehem
Do te prezantohem;
TE DUA e kam emrin
VETEM TY mbiemrin

I lindur nga nje femer
Me vendbanim tek nje
zemer nga kombesia
Jam SHQIPTAR ne LIEBE

Sjam ""TRADHTAR""

 Edhe boten te ma falin une prap dot vuaj
Kur edi se Dora jote mban Unaz te huaj
I kujtoj buzet tua dhe po e pys veten...
A me genjeve ti apo genjeva veten????
Shko jeto larg meje edhe pse te dua
Une sisha per ty dhe ti sishe per mua....SadSad

 Per dite e me shume po me mungon
per nate enderrat per ty nga gjumi me zgjojne
zemra shume po te kerkon
syri as kun nuk te shikon
nga do qe shkoj imazhi yt perpara me del

beje zemren gur dhe ngreje receptorin zerin ta degjoj
se zeri yt i embel shume po me mungon.

 

Hape zemrën të hyj mbrenda
mbylle shpejt se  u qmenda
dora shkruan zemra ndikon
ktheje letrën nese mendon


Ndëgjo zemrën time
po të thotë të vërtetën
se për ty jam gati
ta japë edhe jetën

Me pare e pa pare
du një vajz shqiptare
se parët i kamë vetë
atëhere jamë mbret

Hape zemrën dhe vajto
hape dritarën dhe shiqo
hape letrën dhe lexo
të kamë në zemër mos harro

Malli për ty zemrën ma kalli
eja te unë një puthje ta fali
puthja ime e ëmbël si qershi
kur të më puthish mua
e kupton fjalën dashuri


Moa qaj zemra ime
s'dua ti shohë sytë me lotë
ti me pate në dorën tande
po nuk dite mem mbajt


Në kalendar ditët si shoh
unë vdes e ti jeto
si nuk frigohesh prej perendisë
ka me të mallku zjarri dashuris


Dashuria është akullore
që zemrën ta freskon
por është edhe zjarr
që zemrën ta pervlon


Nëse ndahem nga ti
do të qaj ditë e natë
do ta mallkoj nanën
që me lindi pa fatë


Buzët ti afrova
zemrën ta dhurova
e di qe s'gabova
që në ty u dashurova


Do të puthi ëmbël
që gjatë të më kujtosh
nëse ndonjë herë largohesh
përsëri të më kërkosh


Ti më bën akull
ti më bën zjarr
ti po më mbyt
ti po më ngjall

Kur bisedoj me të dashurën
krejt i harrojë
pa ty nuk vdes
as s'mund të jetoj

Në këtë natë të qetë
fryen një erë e lehtë
e kujtoj të dashurën
por në zemër me vretë


Pse të dua kaq shumë
unë as vetë se di
ndoshta me kanë dehur
puthjet qe mi dhurove ti


Zemra po më qanë
shpirti po vajton
se larg Drenocit
Burimi po jeton

As tigri as luani
as deti as oqeani
as Drenoci në përgjithësi
nuk mund të me ndajn nga ti

Dashuria është detë
e ç'do kush mund të zhytet
por ai qe s'din te notoj
edhe mund të zhytet

Shyqyr që shkove
e qafen e thefsh
syt mos ti pafsha
e kurrë mos u kthefsh


Të dua të dua
deri sa të vdes
sa më do ti mua
përgjigjen e pres?


ç'ka donë me të thanë
ç'ka donë me të tregu
ç'ka donë më tepër
se fjalën të du

Dashuria fillon me puthje
e mbaron me lotë
ai që e ka provu
më nuk e duron dot


Nëse ke sy shiqom
nëse ke vesh ndëgjom
nëse ke shpirt sherom
nëse ke zemër dashurom

Fjala është fjalë
besa është besë
mos mendoni vajza
se dashuria është interes


 
Poezi Pa ty

Pa ty

Pa ty bota e humb kuptimin,
pa ty dielli e humb shkëlqimin,
pa ty dita më erësohet,
pa ty nata nuk kalohet,
pa ty ëndra nuk ëndërohet,
pa ty zemra më helmohet!!!

VETMIJA

Nëse je i vetmuar,
nëse je në mendime,
pyete zemrën tënde!
A e don zemrën time?
E kam një dëshirë,
është shumë e thjesht,
të isha afër teje,
tjetër s'kisha desht!

TRADHTARE!!!

Tradhtare fajtore
s'meriton të flas
por meriton përjetë
t'mallkoj e në fund të vras

si pate mëshirë
nga unë me u larguar
zemrën time të pa fat
rënd  e ke tradhtuar

do të mallkoj për jetë
me lot të pandarë në sy
dhe kurrë s'do të harroj
këtë zezë e  tradhëti